Co ile lat i gdzie rozgrywane są mistrzostwa świata?

Mistrzostwa świata w piłce nożnej w pierwszej i drugiej połowie dwudziestego wieku

Mistrzostwa świata w piłce nożnej są rozgrywane od 1930 roku, kiedy to na pierwszym turnieju o mistrzostwo mistrzem świata wygrał Urugwaj, grając premierowy turniej na własnym terenie. W kolejnych latach mistrzem świata dwukrotnie z rzędu triumfowali Włosi wygrywając u siebie w 1934 roku, a także we Francji w 1938 roku.  Gry hazardowe – kasyna. Następny mundial miał miejsce dopiero w 1950 roku, gdzie po raz kolejny triumfatorem został Urugwaj, kiedy to w meczu finałowym pokonali gospodarzy- Brazylię 2:1. Od tego czasu turniej o mistrzostwo świata rozgrywano cyklicznie, co cztery lata. W 1954 roku mistrzem świata została Republika Federalna Niemiec, a następnie w 1958 i 1962 roku zwycięzcą okazała się reprezentacja Brazylii. Kolejno, w 1966 roku mistrzem świata została reprezentacja Anglii, wygrywając turniej na własnym terenie w meczu finałowym z RFN po dogrywce 3:2. W 1970 roku mistrzem ponownie została Brazylia, wygrywając turniej rozgrywany w Meksyku. Następnie, w 1974 roku, na turnieju rozgrywanym w Niemczech wygrali gospodarze- RFN, pokonując w finale  reprezentację Holandii 2:1. Na tym turnieju reprezentacja Polski zajęła trzecie miejsce, pokonując w meczu o trzecie miejsce Brazylię 1:0, a królem strzelców został Grzegorz Lato. 

Kolejno, w 1978 roku mistrzem świata została Argentyna, wygrywając turniej rozgrywany na własnym terenie. W finale pokonał reprezentację Holandii 3:1 po dogrywce. Cztery lata później na turnieju rozgrywanym w Hiszpanii, mistrzem świata została reprezentacja Włoch, a reprezentacja Polski po raz kolejny zajęła trzecie miejsce na tym turnieju, wygrywając w meczu o trzecie miejsce z reprezentacją Francji 3:2. Cztery lata później, na turnieju rozgrywanym w Meksyku mistrzem świata została reprezentacja Argentyny, wygrywając z RFN. Następnie, w 1990 roku mistrzem świata została reprezentacja  RFN wygrywając 1:0 z Argentyną. Co ciekawe, sędzia liniowym w tym spotkaniu był Polak, Michał Listkiewicz. Potem, w 1994 roku reprezentacja Brazylii wygrała z Włochami po serii rzutów karnych, a w 1998 roku, Francja wygrała na własnym terenie, zwyciężając w meczu finałowym 3:0 z Brazylią.

Mistrzostwa świata w dwudziestym pierwszym wieku

Pierwszy mundial w dwudziestym pierwszym wieku miał miejsce w 2002 roku, gdzie turniej po raz pierwszy miał miejsce na boiskach Korei Południowej i Japonii. Turniej przebiegał w bardzo kontrowersyjnej atmosferze, gdzie gospodarze z Korei doszli aż do półfinału mistrzostw, przegrywając z Niemcami 0:1, a w meczu o trzecie miejsce z Turcją 2:3. Mundial wygrała reprezentacja Brazylii, zwyciężając w finale z Niemcami 2:0. Cztery lata później turniej rozgrywano w Niemczech i wszystko wyglądało zupełnie inaczej. Turniej wygrała reprezentacja Włoch, pokonując Francuzów po serii rzutów karnych. Ten mecz zapadł kibicom w pamięć ze względu na czerwoną kartkę Zinedine’a Zidane’a.  

Następnie w 2010 roku w Republice Południowej Afryki wygrała Hiszpania z Holandię 1:0, a potem w 2014 roku Niemcy pokonali w finale Argentynę 1:0 po dogrywce. W 2018 roku turniej rozgrywany w Rosji zwyciężyła Francja pokonując Chorwację 4:2.