Dariusz Stalmach najmłodszy piłkarz w historii Górnika Zabrze.

Dariusz Stalmach wystąpił od początku meczu w starciu Górnika Zabrze z Legią Warszawa. Wystep ten sprawił, że piłkarz Górnika został najmłodszym zawodnikiem reprezentującym barwy Zabrzan w oficjalnym meczu w historii. 

Pomocnik Górnika w dniu debiutu w Ekstraklasie liczył 15 lat i 348 dni. Pozwoliło mu to na wyprzedzenie zarówno Joachima Hutki (15 lat i 357 dni), jak i legendy Polskiej piłki nożnej – Włodzimierza Lubańskiego (w dniu debiutu 16 lat i 52 dni).

Stalmach w pomeczowym wywiadzie zdradził, że przed spotkaniem konsultował z trenerem Zabrzan możliwe reakcje zawodnika na występ przy pełnym stadionie. Pomocnik podsumował, iż w jego ocenie dobrze poradził sobie z nerwami, a stres odczuwał tylko na początku swojego występu. Dodał także, że kibice zgromadzenia na stadionie, bardzo pomogli mu w przezwyciężeniu tremy. Podziękował również zawodnikom oraz sztabowi szkoleniowemu Górnika.

Dla Stalmacha występ w meczu Zabrzan był dziecięcym marzeniem, mieszka on w pobliżu stadionu i postawił sobie za cel debiut jeszcze przed 16-tymi urodzinami, które przypadają 8 grudnia. Zawodnik nie był pewien, czy sta sztuka się uda. Zupełnie również nie podejrzewał, iż dane mu będzie debiutować w meczu z odwiecznym rywalem – Legią Warszawa. Pomocnik spytany o to, jak będzie świętował tak ważny dzień stwierdził, że odbędzie kolację ze swoją rodziną, a w poniedziałek wraca do szkoły. Docenił również Lukasa Podolskiego, twierdząc że jest to „kawał piłkarza i dobrego człowieka”, dziękując za wsparcie na boisku.

Zawodnik swoją karierę rozpoczynał w Mikulczycach, potem zaś przeniósł się do Sparty Zabrze, by dalej sprawdzić swoje umiejętności w Rozwoju Katowice i Ruchu Radzionków. W 2018 roku zmienił klub na Górnik Zabrze i po trzech sezonach reprezentowania juniorskich drużyn Zabrzan dostał szansę na udanie się z pierwszą drużyną na zgrupowanie w lipcu tego roku.

Pomocnik Zabrzan na debiut zapracował udanymi występami w Centralnej Lidze Juniorów U18 (wystapił w ośmiu spotkaniach) oraz trzecioligowych rezerwach Górnika Zabrze (dziewięc spotkań). Należy również nadmienić, że nawet w meczach CLJ nie występuje wielu młodszych piłkarzy niż Stalmach. Dodatkowo pomocnik strzelał bramki w trzech meczach pod rząd, a jego trafienie z dystansu w meczu z Wartą Poznań zostało uznane jako jedno z najładniejszych w całej kolejce CLJ.

Listopadowy debiut uczynił również Stalmacha dziesiątym najmłodszym debiutantem w historii rozgrywek Ekstraklasy. Niekwestionowanym liderem tegoż zestawienia jest Janusz Sroka, debiutujący w drużynie Cracovii w wieku 15 lat i 57 dni. Ciekawostką jest, iż z aktualnie grających w Ekstraklasie piłkarzy, w młodszym od Stalmacha wieku debiutował także Kacper Kozłowski z Pogoni Szczecin (15 lat 7 miesięcy i 3 dni) – najmłodszy debiutant w Ekstraklasie w XXI wieku).

Debiut jest dla Stalmacha o tyle bardziej wartościowy, że Górnik Zabrze pokonał Legię Warszawa 3:2, a roztrzygająca bramka padła w szóstej minucie doliczonego czasu gry. Strzelił ją inny pomocnik Górnika Zabrze – Krzysztof Kubica.