Historia klubu AKS Niwka – klub skończył już 100 lat!

AKS Górnik Niwka Sosnowiec to klub z długą tradycją, a w 2017 roku świętował 100-lecie swojego istnienia. Jest to jeden z najbardziej znanych i zasłużonych klubów w całym regionie.

Tak to się zaczęło…

Początków klubu można szukać w 1917 roku, a za jego protoplastę uznać jednosekcyjny klub sportowy – Korna. Założył go Bolesław Krupiński, a grali w nim pracownicy kopalni oraz uczniowie szkoły górniczej. Pierwsze mecze i treningi drużyna odbywała na łąkach nad rzeką Przemszą. W 1924 roku klub z powodu braku wystarczających środków finansowych klub zawiesił swoją działalność.

Część zawodników, którzy do tej pory grali w Koronie, nie chciała odejść do innych klubów i zaczęła grać, przy Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży tworząc drużynę piłkarską.

W latach 1924 – 1928 w dzielnicy Niwka działało kilka klubów sportowych, jednak cały czas brakowało klubu z prawdziwego zdarzenia. I tak z inicjatywy trzech działaczy -Franciszka Stołki, Franciszka Płocińskiego i Władysława Burzyńskiego powstał Amatorski Klub Sportowy Niwka. Jednak dopiero w 1932 roku zatwierdzono status klubu, a piłkarze w nim grający do tej pory występowali jako Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży.
Początki działalności klubu nie było łatwe, gdyż musiał się mierzyć z wieloma problemami np. brakiem swojego lokalu. Nie przeszkodziło to klubowi jednak odnosić sukcesy – już w 1932 roku otrzymał awans do ligi C, a w 1935 roku grał już w lidze A.  Przed wojną – w sezonie 1938/1939 klub zdobył wicemistrzostwo w Zagłębiowskim Okręgu Piłki Nożnej. W okresie międzywojennym w klubie działały również inne sekcje, takie jak sekcja kolarska, hokejowa oraz lekkoatletyczna.

Trudne i dobre czasy AKS Górnik Niwka Sosnowiec

Czas II wojny światowej zmienił oblicze świata, ale nie spowodował, że klub zniknął ze sceny. Zespół pod nazwą KS Niwka w konspiracji brał udział w rozgrywkach o mistrza Zagłębia Dąbrowskiego. Po zakończeniu działań wojennych już w 1945 roku klub AKS został reaktywowany, a oprócz sekcji piłkarskiej działały w nim również nowe sekcje, takie jak:

  • siatkarska
  • bokserska
  • lekkoatletyczna
  • kolarska
  • tenisa stołowego

Od 1948 roku opiekę nad klubem przejęła KWK Niwka-Modrzejów. Prawdziwe sukcesy klub zaczął odnosić w latach siedemdziesiątych XX wieku. Wtedy to AKS Górnik Niwka Sosnowiec awansował do drugiej ligi. Z trudnościami klub ponownie musiał się zmierzyć po okresie transformacji, kiedy stracił strategicznego sponsora, jakim była kopalnia. Oznaczało to problemy finansowe, których konsekwencją była likwidacja części sekcji, które do tej pory funkcjonowały w klubie.Sytuacja poprawiła się dopiero w 2004 roku, kiedy to finansowanie klubu przejęło miasto. 

AKS Niwka świętował 100 lat!

W 2017 roku klub hucznie świętował 100 lecie swojego istnienia. Bogata tradycja oraz determinacja i wola sportowej walki do dziś fascynuje młodych adeptów sportowych, oraz kibiców klubu, których pomimo upływu lat nadal nie brakuje. Pomimo wielu problemów od sezonu 2018/2019 klub ponownie zaistniał w rozgrywkach śląskiej klasy okręgowej.