Ile zarabiają piłkarze?

Piłkarze nie mogą narzekać na niskie zarobki. Popularność piłki nożnej na świecie przekłada się na astronomiczne niekiedy sumy. Najlepsi zawodnicy świata mogą liczyć nawet na kilkaset milionów euro rocznie. Konkurować z nimi mogą jedynie niektórzy koszykarze, golfiści albo tenisiści. Zarobki stoją na wysokim poziomie również w Polsce. Ile zarabiają piłkarze? 

Najlepiej zarabiający piłkarze świata

Obecnie najwięcej zarabiającym piłkarzem świata jest Argentyńczyk Lionel Messi. Zawodnik może liczyć nawet na 123 miliony euro rocznie. Na tak wysokie zarobki przekłada się podpisanie kontraktu z nowym klubem, czyli Paris Saint-Germain. Już za samo podpisanie umowy dostał dodatkowe 40 mln. Roczne wynagrodzenie przekłada się na 41 mln netto. Bonusowe pieniądze otrzyma w przypadku wywalczenia z klubem różnych trofeów. 

Tuż za Argentyńczykiem plasuje się Cristiano Ronaldo. Portugalczyk może liczyć na 117 mln, z czego spory procent pochodzi od sponsorów. Reklamy stanowią miejscami nawet połowę zarobków piłkarzy. Na spore pieniądze może liczyć również Neymar ze 96 milionami euro. Na dużo mniej mogą już liczyć następni w rankingach, czyli Kylian Mbappe, Mohamed Salah albo Paul Pogba, którzy przeciętnie zarabiają około 40 mln. Trzeba dodać, że duże zarobki piłkarzy są również wynikiem ich własnych biznesów, gdzie np. Gerard Pique organizuje zawody tenisowe. 

W których ligach zarabia się najwięcej? 

Zarobki piłkarzy mocno uzależnione są od ligi, w której grają. Nie chodzi tu jedynie o sam prestiż ligi, ale np. podatki dochodowe. Kiedyś najlepsi piłkarze świata grali w lidze hiszpańskiej, gdzie zachęcało ich prawo podatkowe. Kiedy jednak lepsze warunki pojawiły się w lidze angielskiej – większość zawodników przeniosła się właśnie tam. To właśnie w Premier League zarabia się obecnie najwięcej, gdzie duże znaczenie ma również prestiż ligi i wysokie kontrakty telewizyjne. Nawet przeciętny piłkarz może liczyć tu na 40 000 euro tygodniowo. Najlepsi zawodnicy mogą liczyć na 5 razy tyle. 

Sporo zarabia się wciąż w hiszpańskiej La Liga. Na najwięcej mogą liczyć zawodnicy takich drużyn jak FC Barcelona czy Real Madryt, którzy zarabiają przeciętnie od 5 do 8 mln euro rocznie. Dysproporcja jest dość spora względem drużyn z dołu tabeli, gdzie zarobki są nawet 10-krotnie niższe. W czołówce plasują się również zawodnicy z lig niemieckiej, francuskiej oraz włoskiej (średnio nawet 20 000 euro tygodniowo). 

Ile zarabiają piłkarze Ekstraklasy? 

Sporo zarabiają również piłkarze Ekstraklasy. Ciężko porównać co prawda otrzymane kwoty z zachodem Europy, ale względem innych dyscyplin w Polsce – jest to naprawdę sporo. Artur Jędrzejczyk dla przykładu zarabia aż 200 000 złotych miesięcznie. Wychodzi więc prawie 2,5 mln rocznie. Inni czołowi zawodnicy w lidze mogą liczyć na około 100 tysięcy. Zawodnicy z niższych pozycji w tabeli zarabiają średnio 20 000 złotych. Dysproporcje widać również na tle jednego klubu. Michał Karbownik z Legii zarabia miesięcznie 12 tysięcy złotych, czyli nawet 20 razy mniej niż Jędrzejczyk. Pokazuje to, że zarobki piłkarzy mogą się naprawdę sporo od siebie różnić.