Lukas Podolski

Transfer Lukasa Podolskiego do Górnika Zabrze był wielkim wydarzeniem sportowym i medialnym. Do polskiej Ekstraklasy przeszedł najbardziej utytułowany piłkarz w historii tej ligi. Były reprezentant Niemiec ma polskie korzenie i zawsze chciał wrócić w swoje rodzinne strony. Od zawsze zapowiadał, że kiedyś wystąpi w Górniku. Dlaczego ten transfer jest tak wyjątkowy i jak Podolski prezentuje się dotychczas w Ekstraklasie? 

Dlaczego transfer Podolskiego jest tak nagłośniony? 

Do polskiej ligi zawitał najbardziej utytułowany piłkarz w jej historii. Były reprezentant Niemiec ma na koncie Mistrzostwo Świata wywalczone w Brazylii. Przed nim nie dokonał tego żaden piłkarz Ekstraklasy. Był to przy okazji bardzo ważny zawodnik drużyny niemieckiej, gdzie strzelał wiele decydujących goli. Zdobył aż 49 bramek w 130 występach. Przełożyło się to też na dwa brązowe medale Mistrzostw Świata i jeden srebrny Mistrzostw Europy. Lucas Podolski występował też w tak utytułowanym klubie jak Bayern Monachium, gdzie zdobył Mistrzostwo Niemiec. Do Górnika Zabrze przeszła zatem prawdziwa legenda futbolu, która jest rozpoznawana na całym świecie. 

Kulisy przejścia do Górnika Zabrze  

Lucas Podolski wywodzi się z Górnego Śląska, gdzie mieszka większość jego rodziny. Jego ojciec był piłkarzem Górnika Knurów i Szombierek Bytom, gdzie zdobył nawet Mistrzostwo Polski. Podolski nie ukrywał, że od dziecka kibicował Górnikowi Zabrze. Rodzina w 1987 roku przeniosła się do Niemiec, gdzie silnie zabiegały o niego reprezentacje młodzieżowe. Lucas jednak nigdy nie zapomniał o rodzinnych stronach. 

Podolski w pewnym momencie zakończył reprezentacyjną karierę. Prezentował niezłą formę w Galatasaray Stambuł, gdzie wcześniej występował w Arsenalu Londyn. W pewnym momencie postanowił jednak skończyć z futbolem na najwyższym poziomie. Po zarobieniu sporych pieniędzy w japońskim Vissel Kobe wrócił jeszcze do Europy, gdzie po jeszcze jednym sezonie w Turcji – postanowił wrócić do rodzinnych stron. Kibice Górnika Zabrze przywitali go z wielką radością. Przyszykowali mu wielkie przywitanie na stadionie przy ulicy Roosvelta, gdzie wielu fanów przychodzi na mecze wyłącznie z jego powodu. 

Jak Podolski prezentuje się w Górniku? 

Początki Lucasa Podolskiego w Górniku Zabrze były dość przeciętne. W pierwszych kilkunastu spotkaniach nie zaliczył bramki, gdzie jednak prezentował niezłe pojedyncze akcje. Wielu specjalistów spodziewało się, że Podolski zdeklasuje ligę polską, ale pierwsze spotkania na to nie wskazywały. Sytuacja jednak zaczynała się zmieniać od meczu z Legią. Spotkanie było dla byłego reprezentanta Niemiec prawdziwym przełamaniem. Dzięki dyspozycji Podolskiego Górnik zdeklasował Legię, o czym zadecydowała też jego bramka. 

Podolski strzelał również bramki w kolejnych meczach, które były przy okazji bardzo spektakularne. Lucas zawsze wyróżniał się niesamowicie mocnym i precyzyjnym uderzeniem. Udowodnił to również w meczach z Górnikiem Łęczna i Śląskiem Wrocław. Bramki te z pewnością podbiją rankingi najlepszych trafień tego sezonu w polskiej Ekstraklasie.