Śląskie drużyny w ekstraklasie

strzał piłka nożna

Ekstraklasa to najwyższej rangi klasa ligowa rozgrywek piłkarskich mężczyzn w Polsce, ciesząca się ogromną popularnością wśród polskich kibiców. W sezonie 2019/2020 w Ekstraklasie pod patronatem PKO BP startuje 16 drużyn z różnych polskich miast i województw. Zdecydowanie najliczniejszą grupą w tym sezonie są kluby piłkarskie ze Śląska. Z województwa dolnośląskiego podchodzącą następujące kluby: Śląsk Wrocław oraz Zagłębie Lubin, natomiast z województwa śląskiego pochodzą aż trzy zespoły: Piast GliwiceGórnik ZabrzeRaków Częstochowa. Licząc oba te województwa, jest to aż 5 zespołów na 16 startujących, co jest na pewno imponujące, a zarazem atrakcyjne dla Ślązaków. Przedstawmy, więc krótko najważniejsze fakty i osiągnięcia z życia drużyn ze Śląska.

Śląsk Wrocław

Klub piłkarski ze stolicy Dolnego Śląska, czyli Śląsk Wrocław został założony w 1946 roku. Grający zazwyczaj w zielonych strojach piłkarze z wrocławskiego klubu mogą pochwalić się kilkoma ważnymi osiągnięciami, takimi jak: dwukrotne mistrzostwo Polski w 1977 i 2012 roku, trzykrotnie wicemistrzostwo Polski w 1978, 1982 i 2011 rok, dwukrotne zdobycie Pucharu Polski w 1976 i 1987 roku oraz dwukrotne wywalczenie Superpucharu Polski w 1987 i 2012 roku. Klub nosi przydomek „Wojskowi”, nawiązujący do swojego pochodzenia. Aktualnym prezesem zespołu jest Piotr Waśniewski, a pierwszym szkoleniowcem jest były czeski piłkarz, a aktualnie trener Vítězslav Lavička. W tabeli wszech czasów Ekstraklasy (podsumowanie sezonów od 1927 do roku bieżącego) klub z Wrocławia plasuje się na 8 pozycji. 

Zagłębie Lubin

Chluba miasta Lubin, czyli Zagłębie Lubin to zespół piłkarski istniejący od 1946 roku. Nosi przydomek „Miedziowi” jako że sponsorem zespołu jest KGHM Polska Miedź. Zespół dwukrotnie zdobył mistrzostwo Polski w sezonach 1990/1991 oraz 2006/2007, wicemistrzostwo w 1989/1990 roku, a także zdobył Superpuchar Polski w 2007 roku. Prezesem Zagłębia Lubin jest Artur Jankowski, natomiast trenerem piłkarzy były słowacki obrońca Martin Ševela. Zagłębie Lubin w tabeli wszech czasów Ekstraklasy notuje 10 miejsce.

Piast Gliwice

Klub piłkarski z Gliwic, czyli Piast Gliwice o przydomku „Piastunki” istnieje od 1945 roku. Gliwicki klub przez większość czasu grał głównie w niższych ligach (2, czy 3), natomiast w Ekstraklasie zadebiutował dopiero sezonie 2008/2009. Największym osiągnięciem zespołu było zdobycie pierwszego tytułu Mistrza Polski w sezonie 2018/2019. Prezesem Piasta Gliwice jest Paweł Żelem, trenerem zaś były selekcjoner reprezentacji Polski Waldemar Fornalik. W tabeli wszech czasów zespół znajduje się dopiero na 30 miejscu, lecz w Ekstraklasie gra stosunkowo krótko (11 sezonów).

Górnik Zabrze

Kibice z Zabrza kibicują swojemu klubowi – Górnikowi Zabrze, który istnieje od 1948 roku. Klub z tradycją założony przez górników może pochwalić się licznymi osiągnięciami: 14 tytułów Mistrza Polski, 4 tytuł wicemistrza Polski, 6-krotny zdobywca Pucharu Polski, Superpucharu Polski. Zespół zajmuje w tabeli wszech czasów Ekstraklasy wysokie 4 miejsce, a wyprzedza go jedynie Legia Warszawa, Wisła Kraków i inny zespół z Górnego Śląska, aktualnie niegrający już w Ekstraklasie, czyli Ruch Chorzów. Aktualnym trenerem Górnika Zabrze jest Marcin Brosz.

Raków Częstochowa

Robotniczy Klub Sportowy Raków Częstochowa (bo tak właśnie brzmi pełna nazwa klubu), spośród wszystkich wymienionych tutaj jest klubem najstarszym, mającym swoje początki w 1921 roku. Częstochowski klub po długiej przerwie trwającej 21 lat wrócił do najważniejszej ligi, czyli Ekstraklasy. Na ten moment po 5 sezonach spędzonych w najwyższej lidze nie udało mu się osiągnąć istotnych tytułów, lecz mając potencjał, może jeszcze pokazać, na co go stać. Aktualnie zespół trenuje Marek Papszun.