parada bramkarska

Każdy, kto zaczyna przygodę z zakładami bukmacherskimi, staje przed koniecznością rozszyfrowania, co oznaczają wszystkie opcje znajdujące się w rozpisce oferty. Czy to na kartkach, wydrukowanych i rozwieszonych w stacjonarnym punkcie, czy przeglądając ofertę na stronie bukmachera lub w aplikacji – wszędzie znajdziemy szeroką paletę różnych możliwości. Można postawić rozmaite rzeczy – i można je zagrać na różne sposoby. Jakie są zatem podstawowe, najpopularniejsze typy zakładów bukmacherskich?

Zakłady bukmacherskie – co można obstawiać?

Przyjrzyjmy się najpopularniejszym rodzajom zakładów, a także tym, które są rzadziej wybierane, a gdzie często można znaleźć dobre kursy. Załóżmy, że chcesz obstawić mecz piłki nożnej – chociaż przedstawione tu zasady czytania rozpiski dotyczą wszystkich dyscyplin.

 „1×2” – 1 oznacza zwycięstwo pierwszej drużyny, 2 – drugiej, a X (0) – remis. 1x (10) to zwycięstwo pierwszego zespołu lub remis, 02 – analogicznie, a 12 wygraną którejś z drużyn. Różnica pomiędzy 12 a opcją „spotkanie bez remisu” polega na tym, że w drugim przypadku stawiasz na zwycięstwo wybranej ekipy, a jeśli padnie remis – typ wciąż jest liczony jako wygrany, z kursem obniżonym do 1,0. Ta opcja często jest wybierana zamiast tak zwanej „podpórki”, czyli typu 10 lub 02.

 Z drugiej strony mamy handicap. Opcja „handi 0:1” czy „+1”działa w ten sposób, że danej drużynie dopisywana jest jedna bramka. Jeśli wówczas postawisz zwycięstwo przeciwnego zespołu, musi on wygrać co najmniej dwoma bramkami – w przypadku wyniku np. 2-1 rezultat będzie liczony jako remis. Ta opcja, posiadająca wyższy kurs, jest często wybierana w spotkaniach ze zdecydowanym faworytem. Pewnym jego wariantem jest handicap azjatycki, gdzie dodawane jest np. 1,5 gola, więc nie może wystąpić remis.

 Kolejna bardzo popularna opcja to „over/under”. Najczęściej wybierana względem ilości bramek czy punktów, ale też może dotyczyć rzutów rożnych bądź kartek. I tak np. „ov.2,5” lub „+2,5”oznacza, że w danym spotkaniu padnie łącznie więcej, niż 2,5 bramki – czyli co najmniej 3. Analogicznie rozumiemy „und.2,5/-2,5” – maksimum dwie bramki. Czasem dostępny jest również over/under azjatycki, gdzie, gdy padnie równa wybranej opcji ilość bramek, możemy liczyć na zwrot wkładu.

 Wszystkie wspomniane opcje mogą występować w formie kombinowanej albo uściślonej. Np. „over/under” możesz postawić względem ilości bramek strzelonych przez wybrany zespół, albo – ile ich padnie w konkretnej połowie. Typy mogą być również łączone – np. „2/-3,5” oznacza, że zwycięży drugi zespół i w meczu padną łącznie co najwyżej trzy bramki. W przypadku 1×2 możesz również  obstawić rezultat jednej połowy. Inną opcją jest ‘podwójna szansa”. Np. 1-1 oznacza, że pierwszy zespół wygra pierwszą połowę lub całe spotkanie.

 Względem bramek czy punktów możesz też zagrać „tak/nie” – czy dany zespół strzeli gola, albo kiedy padnie bramka w spotkaniu. Na przykład ‘1-20” oznacza, że gol padnie w pierwszych dwudziestu minutach, a „72+”, że zostanie strzelony po siedemdziesiątej drugiej minucie. Może to dotyczyć zarówno pierwszego gola w spotkaniu, jak i ogólnie tego, czy padną – dokładnie przyjrzyj się ofercie przed postawieniem kuponu.

 Najważniejsze rodzaje kuponów

Istnieje kilka sposobów rozpisania spotkań na kuponie. AKO – to kupon akumulowany, zawiera kilka zdarzeń. Nowicjusze najczęściej grają tzw. „taśmę”, ale lepiej wybrać dubel – dwa zdarzenia, czy trebel – trzy. Im mniej zdarzeń na kuponie, tym większa szansa, że żadna niespodzianka go nie zepsuje. Kupon Solo oznacza postawienie tylko jednego zdarzenia. Kupon kombinowany, maxikombi itp. daje więcej możliwości, ale zarazem uzyskujesz mniejszy kurs. Działa on w ten sposób, że wybrane spotkania na kuponie łączysz w grupy, a wkład rozkładany jest zgodnie z tymi grupami – mniej więcej tak, jak obstawianie kilku osobnych kuponów. W skrócie, korzyść wygląda następująco – nawet jeśli jedno, dwa czy określona ilość typów okażą się przegrane, wciąż istnieje duża szansa na zwrot, a nawet profit.